سه شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷, ۲۲:۴۴

اخبار

گمرک مدرن، راهبرد دولت یازدهم

گمرک مدرن، راهبرد دولت یازدهم

بانک اطلاعات تجارت خارجی یکی از مهمترین دستاوردهای گمرک در دولت یازدهم می باشد. این بانک کلیه اطلاعات مربوط به سامانه جامع امور گمرکی را به طور اتوماتیک پردازش می کند. از مهمترین قابلیت های این بانک اطلاعاتی ،بررسی سوابق واردکنندگان، صادرکنندگان و شرکت های حمل و نقل می باشد. این بانک با شفاف سازی اطلاعات به گمرک این امکان را می دهد تا به صورت لحظه ای تمام رویه های گمرک اعم از صادرات، واردات، نوع ارز.......وغیره را به تفکیک سال، ماه، هفته و روز رصد نماید.

یکی دیگر از قابلیت های این سیستم حذف پروانه کاغذی و تبدیل آن به پروانه الکترونیکی می باشد. که با الکترونیکی شدن پروانه امکان تخلف و قاچاق کالا به صورت چشم گیری کاهش پیدا کرده است.

دیگر قابلیت این سامانه کیف پول الکترونیک می باشد. این خدمت در جهت سرعت بخشیدن به رویه های از قبیل حق توزین،حق انبارداری، و تخلیه و بارگیری می باشد که طبق قوانین مربوطه می بایست مبلغی را پرداخت نمایند.

دور اظهاری واردات ، صادرات و ترانزیت از دیگر قابلیت های مهم این سیستم می باشد. به این خاطر که در گذشته اظهارنامه به وسیله اپراتورو در محل گمرک تایپ و تحویل متقاضی می شد که باعث بروز مشکلاتی از قبیل کندی سرعت و معطل ماندن ارباب رجوع و ترخیص کالا در گمرک میشد. با این خدمت جدید هر صاحب کالا می تواند در هر مکان و هر زمان اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی به گمرک اظهار کنند.

از دیگر اقدامات مهم این سیستم طرح کارشناسی مجازی می باشد. که با راه اندازی این خدمت ارتباط بین ارباب رجوع و کارشناس به کلی قطع میشودکه در نهایت باعث کاهش فساد وافزایش  سلامت اداری می گردد. طریقه کار هم بدین شگل می باشد که ارباب رجوع بعد از اظهار در سامانه جامع کار کارشناسی بدون هیچگونه ارتباطی بین ارباب رجوع و کارشناس در اسرع وقت انجام میگرددو معمولا توزیع اظهارنامه ها در گمرکات جهت کارشناسی مجازی بر اساس تخصصی بودن گمرکات انجام می شود یعنی اظهارنامه های تخصصی صرفا به کارشناسان گمرکات تخصصی ارجاع داده می شود.

در گذشته اطلاعات مانیفست به صورت دستی ارایه می شد که در صحت آن شک و تردید و جود داشت ولی با خدمت جدیدی که در این سامانه به وجود آمده مانیفست به صورت کاملا الکترونیکی از شرکت های حمل و نقل دریافت می گردد که از این طریق قبض انبار الکترونیکی صادر می گردد.

سامانه ارزش آنلاین (تی اس سی) از دیگر دستاوردهای مهم این سامانه می باشد که در راستای دستور رییس کل محترم گمرک ایران و همچنین رعایت عدالت مالیاتی و عدم اعمال سلیقه در ارزش گذاری کالا ایجاد شده است.

یکی دیگر از قایلیت مهم دیگر این سامانه پنجره واحد مجازی می باشد که ارتباط بین 21 سازمان همکار را به صورت الکترونیکی برقرار کرده است.

صندوق الکترونیکی و توزین هوشمند نیز از دیگر مزایای این سامانه میباشد که با اتصال مستقیم به سیستم باعث تسریع در روند کارها می شود.

کنترل الکترونیکی بدهی ها و سامانه جامع بازبینی که با حذف دخالت شخص و الکترونیکی کردن رویه ها باعث کاهش فساد و ارتقا سلامت اداری میشود.

از دیگر قابلیت های این سامانه موارد ذیل میباشد:
-سامانه بایگانی دیجیتال
-اعمال بخشنامه ها به صورت الکترونیکی
-سامانه هوشمند بیمه
-تیر الکترونیکی
-سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی های واداتی در گمرک
-ارزیابی الکترونیکی عملکرد گمرکات در سراسر کشور.  

*مدیرکل گمرک گناوه

۱۷ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۳۴
تعداد کلیک: ۸۴۱
 • خدمات الکترونیک
 • درباره کارت بازرگانی
 • صدور گواهی مبداء
 • آماز صادرات و واردات
 • قوانین و مقررات
 • فرصتهای سرمایه گذاری 
 • آخرین اخبار اتاق
 • اخبار اقتصادی
 • مقالات
 • گفتگو
 • گزارش تصویری

new2  
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به اتاق بازرگانی صنایع و معادن بندر بوشهر می‌باشد.