سه شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷, ۲۲:۵۰

اخبار

گزدرازی :کنترل کیفی خرمای صادراتی بوشهر ضروری است

گزدرازی :کنترل کیفی خرمای صادراتی بوشهر ضروری است
رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: خرمای صادراتی این استان برای راهیابی به بازارهای هدف نیازمند کنترل کیفی است.


 رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: خرمای صادراتی این استان برای راهیابی به بازارهای هدف نیازمند کنترل کیفی است.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بندر بوشهر، خورشید گزدرازی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با مسوولان سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: روی بسته های بیشتر خرمای های بسته بندی این استان عبارت 'درجه یک' نوشته می شود که این عمومیت بخشی اجحافی بزرگ در حق خرمای باکیفیت بوشهر است.

 

وی بیان کرد: تنها با شعارهای مبنی بر کیفیت بخشی، گره از مشکلات این بخش باز نمی شود و در عمل باید وارد کار کنترل با هدف صادرات خرمای با کیفیت شویم.

گزدرازی ادامه داد: بسته بندی خرما در کشوری های هدف استان بوشهر با بسته بندی های بسیار شیک و صادراتی دیده می شود که این موضوع نیاز به کار بیشتر در بسته بندی را ضرورت بخشیده است.

وی ادامه داد: در جریان سفر هیات تجاری استان بوشهر به قطر خرمای بسته بندی کشورهای رقیب نشان داد که در ارتباط با بسته بندی هنوز جای کار زیادی وجود دارد.

گزدرازی افزود: خرمای با کیفیت استان بوشهر که امروز با تحمیل هزینه هایی گزاف به نخلداران در بخش های مختلف همراه شده با کیفیت بخشی می تواند بخش قابل هزینه های تولید را پوشش دهد.

 

امیر شهریاری عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: صادرات خرمای استان بوشهر با گذشت بیش از چندین دهه هنوز به شکل سنتی صورت می گیرد که در این ارتباط باید ساماندهی مناسبی صورت گیرد.

دیگر عضو اتاق بازرگانی بندر بوشهرگفت: در این استان 40 واحد صنعتی بسته بندی خرما فعال است که برگزاری تورهای بین المللی با هدف ارائه آموزش مناسب به آنها الزامی است.

علی محمد صمیمی افزود: با توجه به اهمیت بسته بندی با کیفیت در صادرات خرما آشنایی فعالان حوزه بسته بندی خرما در این استان با دانش های روز و مطابق با استانداردهای جهانی اجتناب ناپذیر است.

 

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: و احدهای بسته بندی صنعتی خرما در این استان حرکت به سوی برند سازی را آغاز کرده اند که این امر نوید بخش آینده ای روشن فراروی این محصول است.

 

مصطفی قلی پور افزود: در ارتباط با چاپ کارتن های بسته بندی خرما نیز کارهایی در دست اقدام است تا خرمای استان با سطح بندی های مختلفی وارد بازار هدف و از عمومیت بخشی عبارت درجه یک برای همه آنها پرهیز شود.

وی بیان کرد: ثبت نشان جغرافیایی خرمای زاهدی و کبکاب استان بوشهر از جمله مواردی است که می تواند به رونق صادرات این محصول به بازارهای هدف کمک کند.

قلی پور افزود: نخستین جشنواره و نمایشگاه بین المللی خرما و صنایع وابسته آبان ماه امسال در بوشهر برگزار می شود که این نمایشگاه فرصتی ارزشمند برای عرضه محصولات این حوزه است.

**7050 تن سویا، ذرت و جو در استان بوشهر توزیع شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون پنج هزار و 50 تن ذرت، یکهزار و 750 تن سویا و 250 تن جو میان مرغداری های این استان توزیع شده است.

 

محمد تقی منوچهری افزود: اکنون ذخیره مرغ و گوشت قرمز در این استان 400 تن است و در این زمینه نگرانی وجود ندارد.

وی در ارتباط با محاسبه برق مصرفی کشاورزان با تعرفه کشاورزی گفت: در این ارتباط با همراهی مدیرعامل شرکت توزیع برق استان بوشهر رایزنی هایی با وزارت نیرو انجام و مقرر شد نامه ای از سازمان جهاد کشاورزی پیرامون این موضوع به آنها ارسال شود.

منوچهری ادامه داد: با ارسال این نامه پس از بررسی های لازم ابلاغ آن به استان ها صورت می گیرد که اولویت نخست اعمال آن برای برق واحدهای گلخانه ای است.

وی با اشاره به آغاز اجرای بزرگترین طرح کشاورزی تاریخ استان بوشهر گفت: بزودی عملیات اجرایی طرح نخلستان در 2 هزار و 700 هکتار از نخلستان های بخش سعدآباد دشتستان با 550 میلیارد ریال اعتبار آغاز می شود.

منوچهری افزود: طرح نخلستان در مجموع در 34 هزار و 250 هکتار و با 16هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار به اجرا در می آید.

 

وی یادآور شد: طرح نخلستان با هدف توسعه زیرساخت و اصلاح نخیلات با نگاه بلند مدت اقتصادی دراستان بوشهر باید در مدت 6 تا 10 سال اجرا شود.

منوچهری اضافه کرد: این طرح در نخیلات مناطق آبپخش، سعدآباد، دالکی و شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان اجرا می شود.

 

وی ادامه داد: پایلوت این طرح در170 هکتار از نخلستان های آبپخش شهرستان دشتستان اجرا شده است.

منوچهری در ارتباط با ظرفیت کشت نخل 'مجول' در استان بوشهر گفت: در این ارتباط چهار نقطه استان بوشهر مورد ارزیابی قرار گرفت که در شهرستان های جم و تنگستان به نتایج خوبی دست یافتیم.

 

وی افزود: این گونه تکنولوژی کشت بافت آن در ایران نبوده و از سال آینده از طریق پژوهشکده بیوتکنولوژی و شرکت رعنا قابلیت ارائه پاجوش مجول به نخلداران استان بوشهر فراهم می شود.

منوچهری ادامه داد:

 

پیش از این باید پاجوش آن از کشورهای خارجی تامین می شد که به دلایلی واردات این پاجوش از کشورهای خارجی دارای توجیه لازم نبود.

**قطری ها در بوشهر کشتارگاه می سازند

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: براساس تفاهم نامه امضا شده میان سازمان دامپزشکی کشور و یک شرکت قطری، کشتارگاه و مرکز قرنطینه دام های وارداتی از استرالیا در بوشهر احداث می شود.

 منوچهری افزود: براساس این تفاهم نامه سرمایه گذاران قطری دام ها را از استرالیا وارد و پس از قرنطینه و کشتار در بوشهر در سراسر ایران توزیع می کنند.

وی اضافه کرد: مکان قرنطینه ای برای نگهداری دام های وارداتی اطراف روستای احمدی (شهرستان بوشهر) و کشتارگاه آن نیز واقع در محدوده چاهکوتاه این شهرستان احداث خواهد شد.

منوچهری ادامه داد: مدت زمان اجرا این تفاهم نامه 10 سال و هدف آن تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور است.

وی بیان کرد: پیش بینی شده در هر مرحله که بازه زمانی آن مشخص نشده 100هزار راس دام وارد و کشتار شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به اینکه فرصت های اشتغال این تفاهم نامه برای نیروهای ایرانی است، پیش بینی شده این مهم در موضوع اشتغالزایی بتواند نقش مطلوبی در منطقه ایفا کند.

منوچهری یادآور شد: سفر هیات تجاری استان بوشهر به قطر دستاوردهای مطلوبی داشته که از عمده آن می توان به تفاهم نامه یاد شده برای واردات دام زنده از استرالیا و کشتار آن در بوشهر اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در ارتباط با میگوی پرورشی تاکنون اقدامی در قطر صورت نگرفته به طرف های قطری پیشنهاد واگذاری زمین و تسهیلات برای پرورش دهندگان میگو ارائه شده است.

منوچهری اظهار داشت: کشور قطر با توجه به شرایط خاص اقلیمی به انواع و اقسام محصولات نیازمند است زیرا توان تولید انواع و اقسام محصولات در این کشور وجود ندارد.

وی گفت: در این ارتباط مقرر شده نمایشگاه محصولات با قابلیت صادرات نیمه جنوبی کشور در بوشهر برای سرمایه گذاران قطری برپا شود.

 

منوچهری ادامه داد: برپایی این نمایشگاه می تواند کمک شایانی به رونق صادرات محصولات ایرانی به کشور قطر داشته باشد که پیش بینی برگزاری این نمایشگاه در اواخر پاییز است.

هیات تجاری از استان بوشهر متشکل از فعالان بخش خصوصی و دولتی هفته گذشته به کشور قطر سفر کردند و در قالب این سفر نشست هایی را با هدف تسهیل در زمینه فعالیت تاجران بوشهری و قطری با مسئولان آن کشور برگزار کردند.

۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۴
تعداد کلیک: ۴۶
 • خدمات الکترونیک
 • درباره کارت بازرگانی
 • صدور گواهی مبداء
 • آماز صادرات و واردات
 • قوانین و مقررات
 • فرصتهای سرمایه گذاری 
 • آخرین اخبار اتاق
 • اخبار اقتصادی
 • مقالات
 • گفتگو
 • گزارش تصویری

new2  
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به اتاق بازرگانی صنایع و معادن بندر بوشهر می‌باشد.