سه شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷, ۲۲:۴۵

اخبار

برگزاری ششمین جلسه شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی بوشهر

برگزاری ششمین جلسه شورای پژوهشی مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی بوشهر
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر مرکز تحقیقات را بعنوان مرکز تفکر و اندیشه جهت ارائه مشاوره و پیشنهادات علمی در موضوعات مختلف بیان نمود

 به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر مرکز تحقیقات را بعنوان مرکز تفکر و اندیشه جهت ارائه مشاوره و پیشنهادات علمی در موضوعات مختلف بیان نمود و تأکید کرد: اتاق بازرگانی در جهت نیل به اهداف توسعه بخش بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی استان بوشهر و به منظور بهره گیری از توان و ظرفیت بالقوه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، به انجام تحقیقات و پروژه های کاربردی مورد نیاز و حمایت از پروژه های دانشجویان اقدام می نماید.


شورای پژوهش

گزدرازی ضمن استقبال از برگزاری همایش و جشنواره های پژوهشی در  حوزه اقتصادی استان گفت: اتاق به رسالت خود در راستای برگزاری برنامه های آموزشی و با هدف تغییر نگرش و عمل و سوق فعالیتها به سمت شیوه های نوین عمل می نماید.

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر نیز ضمن تاکید بر انجام فعالیت های پژوهشی در حوزه کشاورزی بویژه گوجه فرنگی و نخیلات و آبزیان گفتند:

در صورت انجام کار پژوهشی مدون، می توان با ارائه راهکارهای اجرایی در سطح ملی و استانی به رشد اقتصاد کمک کرد. 

در ادامه علی اکبر قاسمی رئیس مرکز تحقیقات و پژوهشهای اقتصادی اتاق بوشهر  به برنامه های این مرکز در شش ماهه دوم اشاره کرد و گفت: در راستای برنامه توسعه اقتصادی استان، مرکز تحقیقات آمادگی کامل استفاده از نظرات متخصصان، فعالین اقتصادی، دانشگاهیان را دارد.

وی از برگزاری جشنواره ملی تجربیات برتر در حوزه کسب و کار در زمستان سالجاری خبر داد و یادآور شد: استفاده از ظرفیت دانشگاهیان در جهت برگزاری این جشنواره یک ضرورت تلقی می شود و فعالین اقتصادی و کارآفرینان می توانند راهکارها و پیشنهادات خود را به اشتراک بگذارند.


در ادامه کوهگردی عضو شورای پژوهش اتاق با اشاره به برگزاری همایش  مشترک صنعت و دانشگاه گفت: در راستای برگزاری این همایش مشترک، با برنامه ریزی مدون و ارائه پنل های کاربردی برای اصناف، صادرکنندگان واردکنندگان، و همچنین استفاده از فضای علمی و پژوهشی دانشگاه، و انتشار مقالات برتر در مجلات معتبر، برای پایداری برگزاری همایش ها و بالا بردن ارزش آن گام  موثری بر می داریم.

 وی سپس پیشنهاد راه اندازی اتاق مشاوره را مطرح که ریاست اتاق نیز این پیشنهاد استقبال نمود و گفت: اتاق بازرگانی بوشهر این آمادگی را دارد تا با همکاری دانشگاه برای نهادینه کردن فعالیت های علمی و پژوهشی، یک اتاق مشاوره را با همکاری دانشگاه  دایر نماید و در این راستا بتوانیم در حوزه های مختلف از ایده و اندیشه جوانان بهره مند شویم.


شورای پژوهش

آرمان از دیگر اعضای شورای پژوهشی اظهار داشت: همانطور که مستحضر هستید باید تمرکز و توجه روی صنایع کوچک در اولویت قرار گیرد چرا که در حال حاضر همچنان دست اندرکاران امر در این حوزه تفکر و عمل سنتی دارند و این مهم آنان را از رسیدن به ایده های بزرگ باز می دارد.

وی افزود: رسالت حوزه پژوهشی در استان بسیار بالا می باشد چرا که با برگزاری کلاسها و دوره های آموزشی کاربردی از جمله دوره های توانمند سازی- مشاوره های کسب و کار و ... و همچنین توجه به اصل چگونگی استفاده از ابزارهای مختلف، می توان در راستای  تغییر رویکرد فعلی گام موثری برداشت.

همه ما مسئولیم و باید برای تغییر این نگرش همکاری لازم را داشته باشیم تا پژوهش عمیقتری انجام شود و در این بین  انتظار می رود ضمن شناسایی و بررسی وضعیت موجود و مطلوب، برنامه راهبردی اتاق و دانشگاه هم اجرا شود و اینکه در بازه زمانی مشخص، صنایع استان را به چه مقصدی می رساند.

 یکی دیگر از اقدامات موثر و پیشرو، ایجاد مرکز مشاوره اتاق و دانشگاه جهت تدوین اهداف و برنامه های مرتبط، شناسایی مشکلات،   ارائه مشاوره و راهکار به واحدهای تولیدی می باشد.

زاهدی راد مسئول امور بین الملل اتاق بازرگانی بوشهر نیز گفت: در حال حاضر تحریم های موجود و چگونگی  شناسایی بازار هدف مهمترین چالش پیش روی شرکتها می باشد و استراتژی  انتخاب مصرف کننده، بررسی بازار هدفمند و مذاکرات تجاری هدفمند از جمله مواردی ست که باید مورد توجه قرار گیرد.

زاهدی راد اضافه کرد: متاسفانه نتوانستیم با شرایط کنونی جهانی سازی، خودمان را وفق دهیم.  اما در شورای پژوهشی می توانیم راهکارهای بین المللی نظیر شناسایی بازار هدف و برندسازی را به آنها آموزش دهیم چرا که استان پتانسیل بسیار خوبی در حوزه های مختلف دارد  و این مهم نیازمند همکاری مجدانه دولت و بخش خصوصی می باشد.

محمدی دیگر عضو شورای پژوهش با بیان اینکه پژوهشها باید در سطح خرد و کلان صورت گیرد گفت: با تشکیل کارگروه و یا اتاق فکر می توان اولویتهای پژوهشی و میزان اثربخشی آن را در سطح خرد و کلان بررسی نمود.

مختار قاسمی نایب رئیس اتاق بوشهر با اشاره به اهمیت موضوع کشاورزی خارج از فصل و مشکلات پیش روی آن گفتند: بزرگترین مشکل استان گوجه فرنگی خارج از فصل است. محصولی که در سالهای گذشته به قیمت خوبی به فروش می رسید اما در شرایط بحرانی قرار دارد.  و این مهم نیازمند بررسی دلایل و عوامل بروز این مشکل است .


شورای پژوهش

حسین باباخانی عضو دیگر هیأت رئیسه نیز ضمن استقبال از همکاری اتاق و دانشگاه در حوزه پژوهش یادآور شد: آموزش و پژوهش یکی از مهمترین برنامه های این اتاق در حوزه های مختلف می باشد چرا که آموزش نقش مهمی در تسهیل امور و کسب نتایج مطلوب خواهد داشت و قطعاً هیأت رئیسه  نیز ا
شورای پژوهش ز این موضوع استقبال می کنند  و همکاری لازم را با شورای پژوهشی   خواهند داشت.

دبیر اجرایی اتاق بوشهر ضمن ارائه گزارش کوتاهی از فعالیتها و برنامه های اتاق بوشهر گفتند: خوشبختانه اتاق بوشهر از پتانسیلهای بسیار خوبی برخوردار است و در سالجاری برنامه های راهبردی و هدفگذاری های بسیار خوبی توسط مجموعه اتاق بازرگانی بوشهر در نظر گرفته شده است و امیدواریم با دریافت نظرات ارزنده اعضاء ویژه مرکز پژوهش و تحقیقات اتاق،  هر چه سریعتر و با حداقل هزینه به نتایج مطلوبی دست یابیم.

غلامی با اشاره به ضرروت پژوهش در حوزه اقتصاد استان اضافه کردند: ریاست اتاق نیز اهتمام ویژه ای به پژوهش و تحقیق دارند  و قطعاً بخش خصوصی استان در آینده نزدیک ثمره این فعالیت را خواهد دید.  

کوهگردی در ادامه این بحث  با اشاره به ضرورت تغییر در بخش های مختلف گفتند: مقاومت در برابر تغییر، یکی از اصلی ترین مشکلات ماست و  دست اندرکاران امر همچنان از روش های سنتی که وقت و هزینه های بسیاری به دنبال دارد، برای رسیدن به نتایج مطلوب استفاده می کنند.


وی با اشاره به لزوم جایگزینی روش های جدید در حوزه کشاورزی افزودند: با توجه به  محدودیت های موجود جوی و اقلیمی، باید به سمتی برویم که در فضایی بدون وجود خاک و در محیطی با آب فراوان غیر قابل تبخیر، گوجه فرنگی تولید کنیم و این در حالی ست که کشاورز ما همچنان در حوزه تولید و بازاریابی به روش سنتی عمل می کنند.  

آرمان در ادامه به نقش و حضور اتاقهای بازرگانی اشاره کرد و گفت: اتاق بازرگانی سه محور کلیدی دارد که شامل رفاه،      توانمند سازی بخش خصوصی و تصمیم گیری در تعاملات بخش خصوصی با بخش دولتی می باشد.

وی با اشاره به توانمند سازی بخش خصوصی گفت: توانمند سازی در تمام بخشها باید  بعنوان کار جدی در نظر گرفته شود و این مهم  باید هدفمند بوده و مبنای تفکر داشته باشد.

در پایان مقرر گردید جشنواره تجربیات برتر در زمینه کسب و کار- کار آفرینی و اقتصاد در بهمن ماه سالجاری توسط اتاق بوشهر برگزار گردد.  

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۷:۵۲
تعداد کلیک: ۱۳۰
 • خدمات الکترونیک
 • درباره کارت بازرگانی
 • صدور گواهی مبداء
 • آماز صادرات و واردات
 • قوانین و مقررات
 • فرصتهای سرمایه گذاری 
 • آخرین اخبار اتاق
 • اخبار اقتصادی
 • مقالات
 • گفتگو
 • گزارش تصویری

new2  
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به اتاق بازرگانی صنایع و معادن بندر بوشهر می‌باشد.