پنج شنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۷, ۰۱:۵۸

اخبار

برگزاری شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی یوشهر

برگزاری شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی یوشهر
فعالان اقتصادی به عنوان فرماندهان میدان دار جنگ اقتصادی باید بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرند.
استاندار بوشهر گفت: کالاهای صادراتی این استان باید از لحاظ بسته بندی و کیفیت ارتقا یابد تا در بازارهای هدف مورد پذیرش قرار گیرد.
 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بندر بوشهر، عبدالکریم گراونددر نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر افزود: برای بوشهر به عنوان استان دارنده تجربه بازرگانی و تجارت زیبنده نیست که به علت ضعف در بسته بندی محصولات صادراتی آن در بازارهای هدف مشتری نداشته باشد.

شورا گفتگو بانکها

وی بیان کرد: استان بوشهر در حوزه های مختلف از جمله صیفی و سبزیجات ظرفیت های فراوانی دارد و اندکی کار روی آن بویژه در بخش بسته بندی می تواند بازارهای بین اللملی بزرگی فراروی تولیدات این استان بگشاید.
گراوند افزود: در این ارتباط سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل استاندارد و گمرک استان بوشهر با نظارت جدی زمینه ارتقا سطح کیفیت محصولات صادراتی استان بوشهر را فراهم کنند.
وی ادامه داد: اکنون دولت درگیر جنگ اقتصادی است و در چنین شرایطی فعالان اقتصادی به عنوان فرماندهان میدان دار جنگ اقتصادی باید بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرند.
گراوند، در ارتباط با نحوه محاسبه تعرفه برق در حوزه کشاورزی گفت: براساس قانون تعرفه برق همه بخش های حوزه کشاورزی از جمله بسته بندی باید با تعرفه کشاورزی محاسبه شود.
وی گفت: در این ارتباط دستگاه های ذیربط برای حمایت از فعالان اقتصادی باید اجرایی شدن این مهم را بطور جد در دستور کار قرار دهند.
گراوند ادامه داد: در حوزه نوسازی و بازسازی صنعت نیز برای کاهش سود تسهیلات براساس ظرفیت قانونی بودجه این امکان وجود دارد که به سود آنها یارانه پرداخت کنیم.
وی یادآور شد: پیاده سازی سیستم آبیاری نوین در حوزه کشاورزی نیز از اولویت های اصلی استان بوشهر است که در این ارتباط تجهیز 10 هزار هکتار نخیلات به سیستم آبیاری نوین در دستور کار قرار گرفته است.
گراوند افزود: در حوزه آبیاری نوین در بهترین شرایط کشور در استان بوشهر تنها سه هزار هکتار کار شده ولی اکنون با تدابیر پیش بینی شده بیش از سه برابر این میزان در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: در استان بوشهر عهد و اخوت با کسی نداریم و مدیران باید برای عملی کردن قول های داده شده به مردم نهایت تلاش خود را بکار گیرند.

شورا گفتگو بانکها

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: بانک های استان بوشهر برای پذیرش پیشنهادها و تعامل با بخش خصوصی استان مسیر سازنده ای در پیش گرفتند که این روند همکاری شایسته تقدیر است.
خورشید گزدرازی افزود: حذف ذینفع واحد از معوقات بانکی، تقسیط پلکانی موارد استمهال بدهکاران بانکی، دریافت بهره تسهیلات بصورت جداگانه با هدف جلوگیری از مرکب شدن بهره تسهیلات درخواست های اصلی فعالان بخش خصوصی استان بوشهر است که امیدواریم با توجه به شرایط رکود بانک ها نسبت به تحقق این مهم بطور جدی تلاش کنند.
وی ادامه داد: همچنین در ارتباط با استمهال بدهی واحدهای تولیدی انتظار داریم که با دادن حداقل یکسال تنفس زمینه پویایی هر چه بیشتر کسب و کار بخش خصوصی در استان بوشهر تلاش کنند.
وی بیان کرد: قبول وثیقه های مدنظر کارخانجات برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نیز از مطالبات جدی بخش خصوصی استان بوشهر است که با هدف تسهیل در روند تسهیلات پرداختی به آنان نیازمند تعامل بیش از پیش بانک ها هستیم.
گزدرازی افزود: برخی بانک ها در پرداخت تسهیلات تراز مالی منفی شرکت ها را مدنظر قرار می دهند که با توجه به زیان ده بودن واحدها در چندسال گذشته این مورد را در پرداخت تسهیلات لحاظ نکنند.
وی بیان کرد: براساس بخشنامه بانک مرکزی بانک ها حق اعطای تسهیلات با کارمزدهای بیش از نرخ مصوب را ندارند ولی برخی از بانک این مهم را نادیده می گیرند.
گزدرازی افزود: با هدف تسهیل در امور فعالیت بخش خصوصی در فرایند صدور ضمانت نامه ها نیازمند تسریع و تسهیل بیشری هستیم که امیدواریم این مهم نیز در دستور کار جدی بانک ها قرار گیرد.
وی اظهار داشت: برخی از شهرک های صنعتی محدوده روستاهای استان امکان بهره مندی آنها از تسهیلات پایدار روستایی و عشایری برخوردار نیست که انتطار می رود در سطح کلان این مهم توسط مسئولان استان مورد پیگیری قرار گیرد.
گزدرازی بیان کرد: برخی واحدهای تولیدی نیز به دلیل نبود نقدینگی با بانک های استان دچار چالش شدید هستند که با توجه به شرایط رکودی انتطار است پیگیری های سطح ملی شرایطی فراهم شود تا آنها تنها به پرداخت اصل وام و 25 درصد از کل سود اکتفا کنند.
وی گفت: با تشکیل کارگروه های مختلف برای حل عمده این مشکلات راهکارها و نتیجه های خوبی حاصل شده که انتظار داریم بانک ها در این زمینه تسریع کنند.

شورا گفتگو بانکها

یکی از فعالان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: به دلیل نبود نقدینگی و رکود برخی سیاست های  پیش گرفته شده از سوی دولت در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نیازمند بازنگری است.
ندیر پورجم افزود: به دلیل کمبود نقدینگی فعالان اقتصای دیگر نمی توانند پاسخگوی تولید و بدهی های بانکی خود باشند.
وی عنوان کرد: برای گرفتن حواله ارزی باید 35 درصد ارزش کالاها نزد بانک سپرده گذاری شود که با توجه به بالا بودن این مبلغ باید برای آن چاره اندیشی شود.
یکی از فعالان اقتصادی استان بوشهر گفت: باید کارگروه ویژه مصوبه های شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر فراهم شود.
حسین زارعی در ارتباط با مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه بانک ها نیز گفت: در پرداخت تسهیلات بخشی از سپرده ها را بعنوان نقدی دریافت می کنند که این امر سود تسهیلات پرداختی را 18 درصد به 25 درصد افزایش می دهد.
وی افزود: کاهش ساعت کار بانک ها در طی این چند هفته مشکلاتی برای فعالان تولید ایجاد کرده است.
زارعی یادآور شد: این کاهش ساعت باعث شده تا تولید کنندگان نتوانند در زمان مناسبی خدمات بانکی خود انجام دهند.
رئیس انجمن خرمای استان بوشهر نیز گفت: هزینه برق واحدهای برق واحدهای بسته بندی خرما باید براساس قانون با تعرفه کشاورزی انجام شود ولی این مهم تاکنون در استان بوشهر اجرایی نشده است.
ابوالقاسم کاووسی افزود: در ارتباط با بهسازی کانال آبیاری نخلستان های وحدتیه نیز انتظار داریم با هدف کاهش هدرفت آب این مهم هر چه سریع تر اجرایی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح نخلستان در راستای تغییر شیوه آبیاری از سنتی به نوین خبرداد و گفت: در این راستا با پایان طرح مطالعات اراضی ۸ هزار و ۷۰۰ هکتاری شبانکاره به زودی عملیاتی می‌شود.
محمدتقی منوچهری اظهار داشت: اجرای این طرح یکی از مطالبات مهم کشاورزان است و نقش مهمی در  بهره‌وری مطلوب  از محصولات نخلستان‌ها دارد.
وی با بیان اینکه در سطح 5200 متر جاده بین مزارع در دشتستان اجرا می‌شود افزود: امسال 11 کیلومتر جاده بین مزارع در دیگر اراضی کشاورزی استان عملیاتی می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح کانال آبیاری خبرداد و بیان کرد: برای انتقال آب در اجرای طرح نخلستان ساخت کانال آبیاری در برنامه‌های امسال است که تا دو ماه آینده عملیاتی می‌شود.
منوچهری با بیان اینکه طرح نخلستان در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تصویب شده گفت: در اجرای این طرح شیوه آبیاری نخلستان‌ها در دشتستان از سنتی به تحت فشار و نوین تغییر می‌کند.
وی با بیان اینکه مطالعات طرح نخلستان در اراضی 8 هزار و 700 هکتاری اراضی نخیلات شبانکاره  به پایان رسیده است افزود: برای اجرای طرح  نخلستان در اراضی شبانکاره اقدامات مورد نطر انجام شده که زیرساخت‌های آن با اعتبارات دولتی انجام می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهربا اشاره به اجرای طرح نخلستان در منطقه کشاورزی سعدآباد بیان کرد: مطالعات 2 هزار و 400 هکتار اراضی نخلستانی بخش سعدآباد تکمیل شده که با مشارکت کشاورزان طرح نوین آبیاری ذر آنها عملیاتی می‌شود.
منوچهری از اجرای طرح نخلستان در منطقه آب‌پخش دشتستان خبرداد و تصریح کرد: در اجرای این طرح 170 هکتار از نخلستان‌های آب‌پخش به آبیاری نوین و تحت فشار مجهز شدند.
وی با اشاره به اختصاص اعتبارات برای  اجرای طرح نوین آبیاری افزود: اعتبارات ویژه‌ای از منابع ملی به استان بوشهر برای اجرای طرح نوین آبیاری در 10 هزار هکتار اختصاص یافته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر مساحت اراضی نخلستانی استان بوشهر را 34 هزار و 250 هکتار دانست و خاطر نشان کرد: با اجرای طرح تغییر شیوه آبیاری سنتی به نوین  149 میلیون متر مکعب در سال در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.
اقدامات صورت گرفته از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر
شرح مصوبه: مدیریت مسائلی مانند نوبت دهی، تعریف ساختار صادراتی ،کاهش زمان تردد کشتی های کانتینری
توضیح: نوبت دهی بر اساس تاریخ و ساعت درخواست و ارائه مدارک از طریق سیستم جامع دریایی انجام میگردد. در خصوص کامیون نیز در صورت آماده بودن اسناد و شناور مربوطه اجازه ورود کامیون به بندر و تخلیه بارداده میشود. 
- فرآیند تشریفات صادرات بر اساس دستورالعملها بصورت شفاف تعیین گردیده است.
- اولویت داشتن رویه صادرات نسبت به سایر رویه ها- و معافیت و یا تخفیف تعرفه کالاهای صادراتی نسبت به سایر رویه ها در کتابجه تعرفه
- کاهش سرویس تایم (ارائه خدمات در کنار اسکله) شناورهای کانتینری از 76 ساعت در سال 94 به 24 ساعت در سال 96     مدیریت مسائلی مانند نوبت دهی، تعریف ساختار صادراتی ،کاهش زمان تردد کشتی های کانتینری
شرح مصوبه: کاهش هزینه و زمان در آموزش ملوانان
توضیح: دوره ها توسط شرکت های بخش خصوصی و مطابق استاندارد های بین المللی زمان دوره ها مشخص و تعیین گردیده و امکان کاهش زمان برگزاری دوره ها برابر مقررات امکان پذیر نمی باشد.    کاهش هزینه و زمان در آموزش ملوانان
شرح مصوبه: تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده شرکتهای کشتیرانی و خدماتی در مناطق ویژه اقتصادیانجام مکاتبات لازم با سازمان بنادر و دریانوردی
توضیح:
- انجام مکاتبات از سوی سازمان بنادر با انجمن کشتیرانی
-  ابلاغ از سوی اداره کل به کلیه شرکت های فعال در منطقه ویژه اقتصادی تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده شرکتهای کشتیرانی و خدماتی در مناطق ویژه اقتصادی
شرح مصوبه: نظارت بر عملکرد شرکت های کشتیرانی
توضیح:با توجه به تدوین چک لیستهای نظارتی فعالیت شرکتهای کارگزاری به صورت مستمر در حال کنترل و پایش می باشد و در صورت بروز تخلف و عدم رعایت مقررات نسبت به تذکر، اخطار و سپس تعلیق فعالیت شرکتها برابر مقررات اقدام می گردد .
 شرح مصوبه: پیگیری لایروبی حوضچه چرخش و کانال ورودی
توضیح: پروژه لایروبی کانال داخلی و خارجی و حوضچه چرخش تامین اعتبار گردیده و در مرحله تایید و تصویب اسناد مناقصه از سوی سازمان بنادر می باشد  و پس از برگزاری مناقصه عملیات لایروبی انجام خواهد شد .    پیگیری لایروبی حوضچه چرخش و کانال ورودی
شرح مصوبه: رفع موانع و تکمیل زیر ساخت های بندری بندر دیر
توضیح:
1- اهم کارهای انجام شده شامل :
اجرای اسکله بلوکی وزنی، اصلاح و اطاله موج شکن بندر، لایروبی حوضچه و کانال دسترسی، احداث ساختمانهای اداری بندر و گمرک، برج کنترل مخابرات دریایی، جستجو و نجات دریایی، آتش نشانی، یک باب انبارکالا به مساحت 3000 متر، سر درب و گیت ورودی بندر، سیستم اطفائ حریق محوطه و پمپ خانه آتش نشانی، اجرای تاورهای روشنایی، 
2- موارد در دست اقدام:
- احداث ساختمان اداری و آسایشگاه گارد بندر
-  ارسال درخواست کتبی و طرح توجیهی  احداث 200 متر اسکله در بندر دیر به سازمان ارسال که با توجه به مصوبه  کمیته پایش و بروز رسانی طرح جامع بنادر بازرگانی کشور مقرر شد پس از نهایی شدن طرح مطالعات بنادر کوچک کشور و پس از دو ماه نسبت به انتخاب مشاور و انجام مطالعات مذکور اقدام گردد.
- انجام هماهنگی های لازم جهت احداث رمپ موقت به منظور پهلودهی لندیگرافت در حوضچه توسط شرکت اپراتور    رفع موانع و تکمیل زیر ساخت های بندری بندر دیر
شرح مصوبه:
تعدیل در عوارض بندری (هزینه جمع آوری زباله در اسکله های اختصاصی ، هزینه جابجایی و پیش بینی نشده)
توضیح:
-    انجام مکاتبات لازم در خصوص کاهش هزینه ها و عوارض بندری
-    کاهش هزینه جابجایی شناورهای فلزی کوچک به میزان قابل ملاحظه
-    واخذ مجوز مربوط به عدم دریافت تعرفه زباله و هزینه های مترتب بر آن در صورت عدم ارائه خدمات – گزارش تعدیل هزینه ها
تعدیل در عوارض بندری (هزینه جمع آوری زباله در اسکله های اختصاصی ، هزینه جابجایی و پیش بینی نشده)
شرح مصوبه: هماهنگی با سازمان امور مالیاتی در خصوص نحوه ثبت عملیات شرکت های کشتیرانی
توضیح:
- اخذ تاییدیه سازمان امور مالیاتی در خصوص نحوه ثبت عملیات شرکت های کشتیرانی
- ابلاغ تاییدیه مذکور به کلیه بنادر کشور توسط سازمان بنادر
-ابلاغ جوابیه سازمان امور مالیاتی به کلیه شرکت های کشتیرانی
هماهنگی با سازمان امور مالیاتی در خصوص نحوه ثبت عملیات شرکت های کشتیرانی
شرح مصوبه: پیگیری در خصوص پر کردن حوضچه های مقابل اسکله های 4 ، 5 و 6 بندر بوشهر
توضیح:
سند منشور پروژه اجرای پر کننده های حوضچه های اسکله های مذکور طی 2 مرحله به سازمان و کمیته تصویب طرح ها ارسال شده است و در دستور کار آن کمیته قرار گرفته است. با توجه به حساسیت موضوع پس از مطالعات نهایی و اخذ مجوزهای مربوط اقدام خواهد شد.    پیگیری در خصوص پر کردن حوضچه های مقابل اسکله های 4 ، 5 و 6 بندر بوشهر
شرح مصوبه: همکاری در راستای ایجاد زیر ساخت های گردشگری و دریایی
توضیح:
- انعقاد قرارداد سازمان بنادر و دریانوردی با مشاور در زمینه گردشگری  جهت تعامل هر جه بیشتر شهر و بندرو ایجاد زیر ساختهای گردشگری دریایی در کل بنادر کشور بدیهی است پس از ارائه نتایج مطالعات، جانمایی طرحهای گردشگری دریایی صورت خواهد پذیرفت
(شایان ذکر است از مدیر طرح مذکور و مشاور مربوطه خواسته شده که در جلسه کمیته ساماندهی سواحل بنادر استان بوشهر جهت ارائه گزارش و تبادل نظر و اخذ نظرات دستگاه های مرتبط حضور یابد)   
همکاری در راستای ایجاد زیر ساخت های گردشگری و دریایی
شرح مصوبه: همکاری با شرکت اعتماد لیان افق بوشهر مبنی بر صادرات مصالح معدنی و ساختمانی از طریق بندر لاور ساحلی
توضیح:
-    اسکله مذکور فاقد مجوز از سوی سازمان بنادر می باشد و در صورت ارائه مدارک و مستندات لازم بندر آمادگی همکاری با شرکت جهت صدور مجوز را دارد
-    مشکل مرزهای مجاز نیز می باسیت از طریق گمرک بعنوان سازمان متولی  موضوع پیگیری و حل و فصل شود.    همکاری با شرکت اعتماد لیان افق بوشهر مبنی بر صادرات مصالح معدنی و ساختمانی از طریق بندر لاور ساحلی
شرح مصوبه:موضوع عملکرد و تعرفه های شرکت هدایت کشتی در رابطه با شرکت های کشتیرانی
توضیح:
کلیه دریافتی ها بر اساس کتابچه تعرفه مصوب شورای عالی سازمان بنادر و دریانوردی بوده و براساس ماده  31  آیین نامه معاملات سازمان بنادر و دریانوردی تعرفه ها طبق سهم شرکت و سهم سازمان تعیین شده و شرکت هیچگونه دخل وتصرفی در آن ندارد.
قرار داد اجاره شناورهای خدماتی (یدک کش ) 
سهم سازمان 20%  و سهم شرکت 80%
قرارداد اجاره شناورهای راهنمایی و طناب گیر(راهنمایی)  سهم سازمان 45%  و سهم شرکت 55%     موضوع عملکرد و تعرفه های شرکت هدایت کشتی در رابطه با شرکت های کشتیرانی

شورا گفتگو بانکها
شورا گفتگو بانکها
شورا گفتگو بانکها
شورا گفتگو بانکها
شورا گفتگو بانکها

 
۳ مرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۴۲
تعداد کلیک: ۱۰۰
 • خدمات الکترونیک
 • درباره کارت بازرگانی
 • صدور گواهی مبداء
 • آماز صادرات و واردات
 • قوانین و مقررات
 • فرصتهای سرمایه گذاری 
 • آخرین اخبار اتاق
 • اخبار اقتصادی
 • مقالات
 • گفتگو
 • گزارش تصویری

new2  
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به اتاق بازرگانی صنایع و معادن بندر بوشهر می‌باشد.