پنج شنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۷, ۰۲:۱۲

اخبار

نخستین اجلاس منطقه ای اتاق های بازرگانی منطقه پنج کشور در شیراز برگزار شد

نخستین اجلاس منطقه ای اتاق های بازرگانی منطقه پنج کشور در شیراز برگزار شد
نخستین اجلاس منطقه ای اتاق های بازرگانی کشور (در قالب منطقه پنج اتاق های بازرگانی کشور)با حضور استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و رئیس اتاق بازرگانی ایران در شیراز برگزار شد

   

نخستین اجلاس منطقه ای اتاق های بازرگانی کشور (در قالب منطقه پنج اتاق های بازرگانی کشور)با حضور استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و رئیس اتاق بازرگانی ایران در شیراز برگزار شد.


نشست شیراز

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی بندر بوشهر، این نشست یک روزه با هدف همدلی و تعامل در جهت بررسی و ارائه راهکارهای برای رونق هرچه بیشتر فعالیت های بخش به میزبانی اتاق بازرگانی فارس برگزار شد.

 

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر در این نشست گفت: تشکیل مناطق 9 گانه توسط اتاق بازرگانی یک اقدام ارزشمند برای تقویت و پیوند اتاق های بازرگانی استان ها با یکدیگر است.

 

خورشید گزدرازی افزود: قرار گرفتن اتاق های بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویر احمد در منطقه پنج اتاق های بازرگانی کشور به لحاظ روابط تاریخی و موقعیت  جغرافیایی این سه استان وهمچنین اشتراک فرهنگی آنها با یکدیگر یک اقدام ارزشمند محسوب می شود.

 

وی بیان کرد: در این بین استان بوشهر به واسطه قرار گرفتن  در ساحل خلیج فارس و برخورداری از حدود 700 کیلومتر مرز آبی و قابلیت های فراوان و قابل توجه در بخش های کشاورزی مانند نخیلات، صیفی جات، آبزیان، صنعت و معدن بواسطه نیروگاه هسته ای و ذخائر عظیم نفت و گاز از نقشی راهبردی و اقتصادی بالایی در منطقه برخوردار است.

 

  گزدرازی : علاوه بر این استان بوشهر و تجار آن پیشینه ای دیرینه و درخشان در میزبانی از فعالان اقتصادی و گردشگری استان های فارس و کهگیلویه و بویر احمد داشته است.

 

وی یادآور شد: از سویی دیگر دو استان یاد شده همواره میزبانانی شایسته برای تجار و گردشگران بوشهری بوده اند.

 

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر تاکید کرد: حضوراتاق های بازرگانی سه استان بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویر احمد بطور قطع عاملی تاثیرگذار در بهره گیری از ظرفیت های مختلف در جهت توسعه اقتصادی آنها می شود.

 

وی یادآور شد: در این راستا تشکیل کمیته مشترک توسعه روابط تجاری فارس-بوشهر با قطر، کمیته گردشگری جهت توسعه گردشگری سه استان بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویر احمد، کمیته صنعت و معدن برای انتقال تجربیات صنعتی  و معدنی سه استان (با برگزاری دوره های آموزشی، تورهای صنعتی و معدنی مشترک) می تواند گامی مهم در پیشبرد اهداف سه استان منطقه پنج کشور تلقی شود.

 

گزدرازی ادامه داد: تشکیل کمیته مشترک کشاورزی و آب، تجارت و حمل و نقل  استان های بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویر احمد و برگزاری نمایشگاه های توانمندی های  استان ها در مناطق مشترک می تواند کمک شایانی برای تحقق اهداف پیش بینی شده براری مناطق 9 گانه باشد.

 
نشست شیراز

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر نیز گفت: بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به 6 استان و در حوزه نفت نیز این تولید در اختیار سه استان کشور است.

 

سید حسین معروف افزود: با این شرایط هر گونه تلاش و کار جزیره ای در منطقه ثمره مثبتی نداشته و در این راستا استان های بوشهر، فارس  و کهگیلویه و بویر احمد با قرار گرفتن در منطقه پنج باید با بهره گیری از این ظرفیت بیش از پیش به تقویت ارتباطی خود با یکدیگر تلاش کنند.

 

وی ادامه داد: سازمان راه آهن جمهوری اسلامی نیز اکنون به این مهم دست یافته که شبکه ریلی کشور بدون اتصال به بوشهر رونق چندانی ندارد و در این راستا تمام عزم خود را برای تحقق این مهم جزم کرده است.

 

معروف افزود: اجرایی شدن این پروژه می تواند بعنوان گامی بلند و تاثیرگذار اقتصاد منطقه پنج را دگرگون کند.

 

وی در ادامه اشاره به ظرفیت علمی و پژوهشی استان فارس اظهار داشت: چنین ظرفیت ارزشمندی در استان فارس قدمت طولانی داشته که بدون شک استان های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمدی از چنین پشتوانه علمی برخوردار نیستند.

 

معروف ادامه داد: با این وجود استان های های یاد شده باید بتوانند بطور متقابل از ظرفیت های علمی پژوهشی دانشگاه های استان فارس برای پیشبرد اهداف خود در اقتصاد استفاده کنند.

 

دیگر عضوت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر نیز گفت: در کل کشور سه استان قرار گرفته در منطق پنج از ظرفیت نفت، گاز و اقتصادی قابل توجهی برخوردار هستند.

 

امیر شهریاری ادامه داد: به لحاظ قومی و زندگی نیز استان های بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویر احمد ارتباطی ناگسستنی دارند.

 

وی یادآور شد: ایجاد دبیرخانه مشترک منطق پنج اتاق بازرگانی کشور و برگزاری نشست های ماهانه می تواند به تحقق هدف این منطقه کمک زیادی داشته باشد.

 
نشست شیراز

شهریاری عنوان کرد: دعوت از ظرفیت علمی دانشگاه های استان فارس برای تشریح رسالت قانونی و ذاتیی دستگاه هایی اجرایی در بوشهر می تواند کارایی آنها را به میزان قابل توجهی بالا ببرد و وظیفه آنها در برابر بخش خصوصی بخوبی مشخص می شود.

 

وی افزود: تقویت اتاق های بازرگانی نیازمند تقویت دستگاه های اجرایی است و با قوی شدن بخش دولتی اتاق های بازرگانی نیز کارایی بیشتری خواهند داشت.

 

شهریاری با تاکید بر ضرورت حمایت فنی اتاق بازرگانی ایران از مناطق 9 گانه ایجاد شده در اتاق های بازرگانی کشور تاکید کرد: تعریف هدف واحد برای منطقه پنج و جهت گیری فعالیت های آنها برای بهبود فضای کسب و کار حائز اهمیت فراوانی است.

 

دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر نیز گفت: در شکل گیری اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر اشکال و ایراداتی وجود داشته که باید برای رفع آن تلاش کرد.

 

علی اکبر شریف پور بوشهری ادامه داد:چنانچه اتاق ایران قصد برداشتن باری از دوش فعالان اقتصادی در حوزه صادرات به قطر است باید راهی انتخاب شود که انحصار ایجاد شده برای افرادی خاص شکسته شود.

 

عضو انجمن ملی خرما کشور نیز گفت: منطقه بندی اتاق های بازرگانی فرصت مناسبی برای الگوبرداری متقابل استان ها از یکدیگر است.

 

علی محمد صمیمی ادامه داد: دانشگاه شیراز از دیرباز در هوش مصنوعی، تکنولوژی و کنترل ظرفیتی بی بدیل داشته که باید زمینه انتقال این ظرفیت به استان های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد فراهم شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با اشاره به تقسیم بندی اتاق های بازرگانی به صورت منطقه ای گفت: عمده هدف منطقه بندی اتاق های بازرگانی بهبود فضای کسب و کار در استان ها و کشور است.

 

جمال رازقی سه شنبه در نخستین اجلاس منطقه ای اتاق های بازرگانی کشور افزود: بهبود فضای کسب و کار مهمترین وظیفه اتاق های بازرگانی است که یکی از مهمترین اهداف منطقه ای کردن اتاق های بازرگانی، استفاده از تجربیات و تبادل اطلاعات اتاق ها در راستای بهبود فضای کسب و کار است.

 

رازقی با بیان اینکه استان ها باید از فعالیت های مثبت یکدیگر الگو بگیرند افزود: استان ها در هر منطقه از اتاق های بازرگانی باید دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند تا معضلات فضای کسب و کار به حداقل برسد که تاثیرات این مهم در سطح کشور نیز محسوس خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: رتبه کسب و کار استان فارس در چند سال گذشته حدود 26 در کشور بوده اما در حال حاضر به دلیل اقدامات انجام شده و تعامل خوب با دستگاه های اجرایی استان، جایگاه این استان در بین چهار استان برتر کشور است.

 

وی اظهارداشت: یکی از اقدامات اتاق بازرگانی شیراز در راستای بهبود فضای کسب و کار، برگزاری جلسات منظم کارگروه حقوقی و قضایی با حضور معاون دادستان شیراز در اتاق است که در این کارگروه مشکلات فعالان قضایی تا حصول نتیجه پیگیری می شود.

 

رازقی با بیان اینکه کار مبتنی بر علم و بدنه کارشناسی ویژگی اتاق بازرگانی شیراز است ادامه داد: رویکرد ما در اتاق شیراز تعامل با دستگاه های اجرایی و مسئولان استان برای گره گشایی و حل مشکلات فعالان بخش خصوصی استان است.

 

وی عنوان داشت: در حال حاضر اتاق بازرگانی شیراز رابطه معنا دار و مثبتی با ارمان حاکمیت دارد که منجر به حل مشکلات موجود در فضای کسب و کار شده است.

 
نشست شیراز

رئیس اتاق بازرگانی ایران در نخستین اجلاس منطقه ای اتاق های بازرگانی کشور در شیراز گفت: بر اساس کار کارشناسی داخلی و خارجی، اتاق های بازرگانی سراسر کشور به 9 منطقه تقسیم شده اند که در کنار هم قرار گرفتن امکانات و ایجاد هم گرایی منطقه ای اتفاق مبارکی در کشور است.

 

غلامحسین شافعی افزود: توسعه منطقه ای در ایران از گذشته دور به عنوان یک مشکل تاریخی مطرح بوده است که در بخش صنعت و وجود صنایع مادر و بزرگ نیز بدون مطالعه و اولویت های سرمایه گذاری در برخی از مناطق خاص کشور ایجاد شده است.

 

وی با بیان اینکه تمرکز فعالیت در تهران یکی از دلایل عقب ماندگی بخش ها در کشور است افزود: عده ای در تهران می نشینند و بر اساس یک نسخه واحد برای کل کشور تصمیم می گیرند در حالی که یک مدل نمی توان برای همه استان ها کارا باشد بلکه نسخه حرکت و توسعه هر استان باید بر اساس ظرفیت ها و پتانسیل های آن منطقه تهیه شود.

 

شافعی با بیان اینکه در برنامه های توسعه ای و بودجه ای کشور نگاه به استانداران هزینه ای است در حالی که این نوع نگاه غلط است اظهارداشت: در تدوین برنامه های کشور باید برنامه های توسعه منطقه ای تدوین شود که در نهایت این برنامه به برنامه توسعه ای کشور منتهی شود وگرنه هیچ زمان استان ها به توسعه نمی رسند.

 

وی اضافه کرد: برنامه توسعه منطقه ای مباحثی از جمله سرمایه گذاری های مشترک، اولویت ها - ظرفیت ها و مکان یابی های توسعه در استان ها مورد توجه قرار می گیرد.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: بحث منطقه بندی کردن اتاق های بازرگانی در چند سال اخیر در دستور کار اتاق ایران قرار داشته ودر نهایت این منطقه بندی بر اساس مطالعه داخلی و خارجی دقیق و علمی انجام شده است.

 

وی عنوان داشت: منطقه بندی اتاق های بازرگانی با نگاه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تدوین شده است و که در این برنامه مرکز توسعه بر روسای اتاق های بازرگانی، استانداران، روسای مجمع نمایندگان و روسای دانشگاه های دولتی استان ها متمرکز است.

 

شافعی تصریح کرد: به دنبال منطقه بندی کشور، بر اساس تجارت کشورهای مختلف بحث ایجاد صندوق توسعه منطقه ای را مورد توجه قرار داده و در این زمینه تحقیقات و کار کارشناسی دقیق انجام شده است که به زودی این طرح را به وزارت کشور ارائه می دهیم.

 

وی افزود: همچنین در ادامه حرکت منطقه بندی، مباحثی از جمله تشکیل شرکت های هلدینگ منطقه ای (مادر شرکت) در بخش های صادراتی، تولیدی و غیره برای انجام مگا پروژه های منطقه ای(پروژه های عظیم سرمایه گذاری) نیز می تواند مد نظر قرار گیرد.

 

شافعی با بیان اینکه به دنبال منطقه بندی اتاق های بازرگانی در کشور، ساختاری نیز تعریف شده است گفت: دبیرخانه اصلی این منطقه بندی در اتاق ایران و وزارت کشور مستقر است و هر یک از اتاق های استانی باید دفتر توسعه منطقه ای ایجاد کنند.

 
نشست شیراز

وی بیان کرد: به زودی تفاهم نامه ای بین اتاق بازرگانی ایران و وزارت کشور منعقد می شود که اثرات و اجرای مفاد آن به استانداران و اتاق های استانی نیز تسری می یابد.

 

شافعی با بیان اینکه نخستین جلسه منطقه بندی اتاق های بازرگانی را در اتاق شیراز به عنوان یکی از اتاق های پیشرو در کشور برگزار کردیم اظهارداشت: امیدواریم منطقه بندی به عنوان نسخه شفابخش برای درد کهنه ای که در گذشته بر کشور حاکم بوده، در اتاق های بازرگانی سراسر کشور جدی گرفته شود.


نشست شیراز
نشست شیراز

 

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸
تعداد کلیک: ۱۴۲
 • خدمات الکترونیک
 • درباره کارت بازرگانی
 • صدور گواهی مبداء
 • آماز صادرات و واردات
 • قوانین و مقررات
 • فرصتهای سرمایه گذاری 
 • آخرین اخبار اتاق
 • اخبار اقتصادی
 • مقالات
 • گفتگو
 • گزارش تصویری

new2  
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به اتاق بازرگانی صنایع و معادن بندر بوشهر می‌باشد.